Comunitatea Gotronic
28 - Martie - 2024, 11:47:59 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți: PENTRU A VA PUTA LOGA IN FORUMUL NOSTRU, Resetati-va PAROLA!!! http://gotronic.ro/discutii/index.php?action=reminder
 
   Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Probleme instalatie electrica DACIA  (Citit de 6361 ori)
dexter1983
Sofer
**

Popularitate: +0/-0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3


Vezi Profilul Adresa de email
« : 02 - Decembrie - 2009, 12:07:49 »

Deschid acest topic pentru a gasi solutii la problemele aparute la instalatia electrica.

Sunt "fericitul" posesor al unei dacii 1310 din 98 cu bord CN si care a avut probleme destul de mari cu instalatia electrica: doua contacte schimbate, doua baterii schimbate in decurs de 2 ani, panou de sigurante schimbat si ultima data din cauza unui scurt la becurile care ilumineaza climatizare s-au topit niste fire. Am chemat un electrician, a reusit sa resusciteze instalatia dar acum becul martor de semnalizare este mereu aprins cand pun contactul, am becuri h4 de 55W, si se topieste siguranta cand am faza lunga, temporizatorul la stergatoare nu functioneaza poate si din cauza ca trapta I nu merge.
Zilele astea vreau sa fac niste verificari la ansamblu de aprindere si sa vad verific instalatia electrica pentru ca: NU VREAU SA IAU FOC. vreau sa montez un casetofon in masina, sa achizitionez o aprindere electronica cu senzor.
M-am uitat pe schema electrica atasata, da nu prea imi dau seama ce semnificatie au simbolurile numerotate, de exemplu nu siu unde se afla becul martor semnalizare, farul de ceata(nici ala nu se mai aprinde)
Memorat
gotronic
Moderator
Sofer Pasionat
*****

Popularitate: +5/-0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 172



Vezi Profilul WWW Adresa de email
« Răspunde #1 : 09 - Decembrie - 2009, 22:30:58 »

Vezi pe Dacia club topicuri de genul asta (sau deschide unul acolo) unde sa te ajute cineva, aici noi ne ocupam doar de partea de aprindere.! (in special electronica si de ale noastre)
Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.10 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.057 secunde cu 19 cereri.